ساخت خانه چوبی و ویلای چوبی پیش ساخته الواری

خانه چوبی الواری چارتراش ( laminated log house ) از دیرباز مورد توجه ساکنان مناطق سرد سیر و جنگلی نظیر مردمان شمال اروپا و روسیه بوده است شایان ذکر است سابقه این سیستم به ساختمان محدود نمی شود و این سیستم به دلیل مقاومت و استحکام بالا در پل سازی هم مورد استفاده قرار می گرفته . این نوع ویلای پیش ساخته چوبی بعلت استحکام مناسب،سبکی سازه،صرفه اقتصادی و نظایر آن در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه و استقبال قرار گرفته است . در سالهای اخیر با توجه به ارزش بالای انرژی ومقاومت بالای این سازه ها در برابر زلزله و عوامل محیطی استفاده از آن در کشورهای نظیرسوئیس،اتریش،آلمان،جمهوری چک،فرانسه،کشورهای اسکاندیناوی،آمریکای شمالی، روسیه ،استرالیا،چین،ترکیه،آمریکا ،کانادا،ژاپن و ایتالیا روند رو به رشدی داشته است و اخیرا در ایران طرافداران زیادی پیدا کرده است

ویلای پیش ساخته چوبی

عملکرد این سیستم سازه ای در نیروهای جانبی همانند زلزله:

تجربه ثابت کرده مقاومت این نوع خانه چوبی در برابر زلزله بسیار بهتر از سایر سازه‌هاست به همین دلیل استفاده از خانه های پیش ساخته چوبی در مناطق زلزله خیز از نظر عملکردی و منطقی بسیار موفقیت آمیز است.
این نوع ویلای چوبی با توجه به سیستم سازه ای در 2 الی 4 طبقه و تا ارتفاع 12-10 متر قابل ساخت است.
نیروی ناشی از زلزله و یا باد توسط مکانیزم های زیر تحمل می شود:
وزن خود سازه، اصطکاک موجود بین اعضای چوبی، پین های چوبی و بولتهای درونی که به فونداسیون متصل می باشند نیروهای جانبی را مهار میکنند.
بدلیل وزن کم سازه و در نتیجه کوچک بودن نیروهای جانبی در اکثر موارد نیازی به طراحی خاص برای دیوارها نمی باشد. بحرانی ترین بخش سیستم سازه ای سقف می باشدکه برای طراحی این تیرها ابتدا آنها را مانند یک تیر دو سر مفصل مدل کرده و سپس بارهای ناشی از وزن و باد و ... را به آن اعمال می نمایند.
با توجه به اینکه نیروی زلزله بیشترین اثر خود را در تراز پی ساختمان (روی پی) اعمال می کند ممکن است نیاز باشد که پایین ترین رشته (رج اول )، توسط وسایل اتصالی مانند بولتهای فلزی به فونداسیون دوخته میشود تا مقاومت کافی برای حمل نیروهای جانبی در آن ایجاد شود.

مزایای خانه چوبی log house (ویلای چوبی الواری) نسبت به ویلاهای پیش ساخته سبک

در این سازه ها بر خلاف خانه های پیش ساخته Lsf و خانه های چوبی wood farame که از دیواره های دوجداره استفاده میشود ، در این سیستم دیوارها از الوارهای تو پری تشکیل میشود که همین امر از به وجود آمدن فضای خالی بین دیوار که موجب ورود و لانه کردن حشرات و جانوران در این فضای خالی میشودجلوگیری میکند در ضمن به دلیل عایق بودن چوب در برابر سرما و گرما و صوت ، دیگر نیازی به استفاده از عایقهای مصنوعی مانند پشم شیشه ، پشم سنگ ، یونولیت و غیره که در مواردی باعث حساسیت ، بوی نامطبوع در اثر جذب رطوبت و همچنین دقت بالا در اجرای آن لازم است نمی باشد که همین امر باعث سرعت بسیار بالا در نصب نسبت به سیستمهای ذکر شده قبلی می باشد .

ساخت خانه پیش ساخته و ویلای چوبی

در این نوع ویلاهای تمام چوب با به اتمام رسیدن کار نصب سازه عملا نمای داخلی و خارجی هم به اتمام رسیده و احتیاجی به عملیات اضافی نازک کاری بر روی دیوارها نمی باشد و ساختمان پس از نصب درب و پنجره و کفپوش و رنگ آمیزی آماده استفاده می باشد .

به دلیل تو پر بودن دیواره های سازه های log house (خانه چوبی الواری) و همچنین استفاده چوب به جای بتن در کف طبقات ساختمانهای دو طبقه به بالا وزن این سازه ها از سازه های  Lsf وحتی خانه های چوبی Woodf Farame  کمتر بوده و به همین دلیل تقریبا بدون ارتعاش بوده و از سرو صدا ی ناشی از تردد و ضربه در آن خبری نیست .

با توجه به استفاده از الوارهای ضخیم کام و زبانه شده که موجب فرو رفتن رج بالای در رج پایینی و در گیر شدن کل الوارها با همدیگر می شود که همین امر باعث عدم وجود درز در طول دیوار و همچنین مانع تابیدگی و ترک خوردگی در الوارهای مورد استفاده می شود.

ویلای چوبی و خانه چوبی پیش ساخته الواری

کلمات کلیدی سئو سایت : خانه چوبی,کلبه چوبی,ساخت خانه چوبی,ساخت کلبه چوبی,قیمت خانه چوبی,ویلا چوبی,ویلای پیش ساخته,خانه پیش ساخته,ساخت خانه پیش ساخته